D P S Vasantkunj :: School News
  REPORT ON INTER-SCHOOL COMPETITIONS (SR. WING)  
 
 

INTERSCHOOL ENGLISH DEBATE

Aditya Gambhir of class X has been judged the best speaker in the Abhimanyu Bhattacharya Annual Memorial Debate –2011, hosted by D.P.S Noida , on the 18 th January , 2011.

Our school team comprising of Aditya Mitra .Aditya Ghambhir and Sanjana Sreekumar  won the 2nd runners’ up trophy

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

  • Zonal Lawn-Tennis Tournament was held at RPVV – B1, Vasant Kunj from 26th July 2010 to 5th August 2010.Results are as follows.

Sub Jr. Girls    -           Winner
Jr. Girls            -           Winner
Sub Jr. Boys    -           Runner up
Jr. Boys           -           Runner up

  • An invitation Basketball Tournament for South Zone School was organized by DDA at DDA Sports Complex Vasant Kunj from 5th to 10th August 2010.

School Girls Team – Winner
School Boys Team – Runner up

Inter DPS Competitions

  • At the DPS, Mathura Road ‘MUN’ held on the 5th & 6th August, following students won the award for Best Delegation in the Historical Security Council.Aayush Sood  - XII J and Aaditya Gambhir – X B. The school Represented the Delegation of China.

 

  • DPS Vasant Kunj won the Overall Trophy in the week long Cultural and Musical Fest held at Birla Vidya Niketan from 23rd July – 31st August. Overall Trophies in the category of ‘Western Music’ and ‘Classical Dance’ was also won by school teams.

 

  • Aayush Goel of class XI and Jaskaran Singh Bhatia of class XII were awarded prestigious Kishore Vagyanik Protsahan Yojana 2009-10 (KVPY) scholarship, by Govt of India. This prestigious scholarship is being awarded to meritorious students of Class XI, XII and B. Tech. Aayush Goel and Jaskaran Singh Bhatia are among 200 students from all over India, who have been selected for this scholarship.
  D P S Vasantkunj :: HOME
  Interschool - Computer Competitions
  Interschool Dance Competition
  AUSTRALIAN NATIONAL CHEMISTRY QUIZ - RESULTS
  INTER-SCHOOL COMPETITIONS
  SCIENCE EXHIBITION
  MATHS OLYMPIAD
 
    Aishwarya Gulati of class XI has qualified for the 2nd Indian National Brain Bee championship finals to be held at Chennai on 27 – 28th March’2010. She was declared runners-up at the Delhi Reginal Brain Bee(a Neuroscience Quiz) –2010 held on 31st January’2010.
  • Sukriti Sharma, Anushruti Prakash and Ragini Singhal of class VIII, bagged the ist Prize in hindi poetry musical presentation- ‘Sangeet Ke Madhyam Se Nishabd Maun’ at the inter-School Competition hosted by DPS R.K. Puram on 5th feb’2010.

    Sports Report

    • Manya Mishra of class X and Nihrika Gupta of class XI represented Delhi State Basketball team for National Basketball Tournament held at Punjab and team secured II position.
    • Samrat Basu of class X is ranked 8th in the merit list published by Indian Golf Union and selected to represent India team for Faldo Series Asia Grand Final to be held in China during March 2010.
    • Senior Girls Basketball team played Inter Zonal Basketball tournament held at Govt. School, Rohini and team secured II position in Delhi.
    • The school football team won the Hind Kishore Football Tournament (ONGC school cup) held at Dr. Ambedkar Stadium from 24th to 30th Nov. The team was given a cash prize of Rs. 10001/-.
    • Hasan Chhabra of class IX, has represented Sonnet Cricket Club (India) which toured South Africa for an Inter Club Cricket Tournament during September 2009. 
    • Sports Achievement : - Shashwat Misra of class IX has represented Delhi under -16 years Football team in Mir Iqball Hussain Trophy Tournament held at Gurgaon during Dec 09. He was captain of the team.
    • The Under mentioned girls have been selected for Delhi State Basketball National Championship (Under 14 year age category) 2009.

    1) Swarnakhi Kapil       VIII B
    2) Smriti Kapur             VIII E
    3) Varuni Beotra            VII A  

        • Abhimanyu Singh of Class X -F : Winner All India Championship Series (Doubles Boys under – 18)
        • Runner up All India Championship Series (Singles Boys under – 18) at Kanjhawala, Delhi.
        • Selected as a player member in the Delhi Team for National School Games going to be held at Gulbarga on 6th Jan 2010.
        • Winner : - Delhi Zonal Tournament – Boys under – 17.
        • Current All India Ranking – 13 in India in the category Boys under – 16.
 
  • DPS R.K.Puram hosted inter school Dr. P.N. Kirpal Memproal Art and Poetry competition on 4th December’09. Satabhisa Bhaumik of XI-K won the 3rd Prize for her self composed poem our school team, comprising of Satabhisa Bhaumik and Malika Tsj of IX-B won the overall trophy in the poetry competition.
  • Inter DPS Basketball Tournament We are glad to inform you that our school team has participated in NCR Inter DPS Basketball tournament and bagged 1st Position in this tournament. One of t wo player Varani beotra was awarded Best Player of the tournament. The performance of the team was appreciated by one and all.  The team comprise of 12 players list enclosed. This achievement was also high lighted by print media.
  • Achievements in Sports
    • Kislay Sajwan of class X who has represented Delhi State & India under 13 and under 14 earlier has been selected for India under 16 Presently he is undergoing India coaching camp in GOA for AFC Cup.
    • Abhimnayu Singh of class X who has played National Level Tournament has achieved All India Ranking 18th .
    • Following is the result of the Zonal Tournament of different sports / games.

    Basketball       Sub Jr. Girls.        -           Winner
                           Senior Girls          -           Winner
                           Junior Girls           -           Runner up

    Lawn Tennis      Sub Jr. Girls        -           Winner
                            Senior Girls          -           Winner
                            Junior Girls          -           Runner up
                            Senior Boys        -           Runner up
                            Junior Boys         -           Runner up

    Football         - Junior Boys         -           Winner

Table Tennis – Senior Girls – Runner up

   
     
 
  • ACHIEVEMENTS IN COMPUTER COMPETITIONS 2009-10
    S.No. Events Venue
    Achievements
    1 E-spice 2009 Delhi Public School,Noida
    * Quiz V.S. Karthick (XI-C) & Vivek Nair (XI-C)
    3rd
    * Programming Romil Verma (XII-C) & Prateek Sinha (XII-C)
    3rd
    2 TechEdge 2009 Birla Vidya Niketan,Pushp Vihar
    3rd
    * Movie Making Punya Vats, Mayang Srivastava, Akash Mittal
    3rd
    * Programming Vishal Tripathi (XII-A) & Shashank Sanket (XII-A)
    1st
    * MIRA Anirudh Jain (XI-A) & Siddharth Rajnish (XII-D)
    3rd
    3 G@teway 2009 Montfort School,Ashok Vihar
    * Programming Vishal Tripathi (XII-A) & Shashank Sanket (XII-A)
    1st
    * Hardware Assembling Aditya Gupta (X-F) & Abhishek Gupta (XII-A)
    2nd
    4 Modem 2009 Modern School,Vasant Vihar
    1st
    * Gaming Aditya Kumar (X-F)
    1st
    * MOD Music Unnayan Amitabh (XI-D) & Abhishek Gupta (XII-A)
    1st
    * Programming Vishal Tripathi (XII-A) & Shashank Sanket (XII-A)
    2nd
    * Digitial Imaging Nitin Jerath (IX-E)
    2nd
    5 Silico Battles 2009 Ahlcon Public School,Mayur Vihar
    * G-Sym Saurabh Chaudhary (XII-K), Ayush Sood (XI-G),
    1st
    Karun Mittal (XII-I)
    * Junior Quiz Pulkit Kaushik (X-A) & Vaibhav Gulati (VIII-A)
    2nd
    * Crossword Aditya Kumar (X-F)
    3rd
    * PowerPoint Presentation Madhav Sainanee (V-C) & Simran Jain (V-C)
    2nd
    6 Exun 2009 Delhi Public School,R.K. Puram
    1st
    * Senior Quiz V.S. Karthick (XI-C), Vivek Nair (XI-C),
    1st
    Anirudh Jain (XI-C)
    * Creative Event Vaibhav Gulati (VIII-A), Nitin Jerath (IX-E),
    1st
    V.S. Karthick (XI-C) & Vivek Nair (XI-C)
    * Programming Vishal Tripathi (XII-A) & Shashank Sanket (XII-A)
    1st
    7 CODE 2009 APJ, NOIDA
    * Group Discussion Romil Verma (XII-C)
    1st
    * PowerPoint Presentation Siladitya Sharma (V-D) & Riya Dudeja (V-D)
    1st
    8 CORE 2009 Delhi Public School, Dwarka
    * Web Designing Vaibhav Gulati (VIII-A) & Shashank Sanket (XII-A)
    3rd
    * Gaming Aditya Kumar (X-F)
    2nd
    * Creative Event V.S. Karthick (XI-C) & Vivek Nair (XI-C)
    1st
    9 Access 2009 Modern School, Barakhamba Road
    * Senior Quiz V.S. Karthick (XI-C) & Vivek Nair (XI-C)
    2nd
    10 Edge 2009 Kulachi Hansraj Model School
    * Brain Teasers Shruti Jaiswal (II-E) & Shubh P. Singh (II-D)
    2nd
    * Gaming Ayanshu Mohapatra (III-F) & Raghav Kapahi (III-B)
    2nd
    * E-poster Arusha Jalote (IV-B) & Vikram Barvah (IV-D)
    1st
    * Digital Rangoli Milind Taneja (VI-A) & Moksh Sharma (VI-C)
    1st
   
       
     
     
     
     
     
     
       
       
       
Untitled Document